Flash news::Admission Orders under Special Dispensation Scheme - Honourable MP - (Lok Sabha and Rajya Sabha) for the year 2017-18 may be downloaded from KVS Hqrs., Website -www.kvsangathan.nic.in - link - http://kvsangathan.nic.in/MPQuotaAdmissions.aspx

Academic and CCA Achievements


 

SL NO KV NAME STUDENT’s Name ACHIEVEMENT 
1 DHARWAD Mr.Vinayaak     National level science exhibition 
2 DHARWAD Mr. Vineet  National level science exhibition 
3 NO.2, BELAGAVI CANTT Manasa Secured first place in dance competition held in All India Poet’s Conference
4 NO.2, BELAGAVI CANTT Kum Shubhda Bhat  Winner in National Thinkquest Logo and Motto Competition 2011  
5 Malleshwarem Pavan Bhat  Secured First Prize in the Skit Competition conducted by ThinkQuest(Tagore Mahotsav)
6 Malleshwarem Akash Secured First Prize in the Debate At Regional Level
7 VIJAYAPURA Pawan Kumar  National level Science Exhibition.
8 No 1 Mangaluru RANJANA B KASANGERI Sakura Science Programme Participant visited Japan in November 2016
9 MG RLY AYUSH SHARMA 
10 ASC & Center   ANUSHA  1st prize and Rs 5000/- cash award in Sreenidhi Arts and Crafts Foundation Karnataka State Level Singing Competition.
11 Malleshwarem Prashant K V Secured First Prize in the Skit Competition conducted by ThinkQuest(Tagore Mahotsav)
12 Malleshwarem Prateek Iyengar Secured First Prize in the Skit Competition conducted by ThinkQuest(Tagore Mahotsav)
13 Malleshwarem Tushar M
14 Malleshwarem Madhu P
15 Malleshwarem Shreya 

 

Sports Achievements (2016-17)

                           

S. NO.
NAME OF KV
NAME OF STUDENT
EVENT
1
NO.1 VASCO
RITIKA BIND
ROPE SKIPPING U-17
2
NO.1 VASCO
G.SUDHANA
ROPE SKIPPING U-19
3
NO.2 VASCO
SHRADHA.S.PHADTE
HOCKEY - U-14
4
NO.2 VASCO
VYSHNAVI.M.S
HOCKEY - U-14
5
MYSURU
PRIYA NAYAK
LAWN TENNIS-U-19
6
MYSURU
AKANKSHA
LAWN TENNISH U-17
7
NAL
P.M.NITHIKA
LAWN TENNISH U-17
8
NAL
MULA SPURTHY
LAWN TENNISH U-17
9
IISC
MITHIKA KARAPURKAR
SWIMMING-U-14
10
HEBBAL
ANWAYI S MASKE
SWIMMING-U-14
11
NO.2 BELAGAVI
BHAKTIVIVEK KAREKAR
SWIMMING-U-14
12
MEG & CENTER
SHAKYANATH RAO
SWIMMING-U-14
13
ASC
B.TEJASHREE
SWIMMING-U-14
14
NO.2 BELAGAVI
MANOHARA SHARMA
SWIMMING-U-17
15
IISC
MAYURI LINGARAJ
SWIMMING-U-17
16
SAMBRA AFS
SAMRUDDHI BADIGER
SWIMMING-U-17
17
RWF YELAHANKA
NISHANT BALODI
TEAKWONDO -U-14/17
18
RWF YELAHANKA
R.AVINASH
TEAKWONDO -U-14/17
19
RWF YELAHANKA
MANJUNATH
TEAKWONDO -U-14/17
20
SHIVAMOGA
VISMAY S PATEL
SKATING U-17
21
IISC
T.S.VIJAY SRIPAD
SKATING U-17
22
MALLESWARAM
NITYA DYUTHI
SKATING U-17
23
MALLESWARAM
UDTATH RAJAN
SKATING U-14
24
SHIVAMOGGA
AISIRI K SWAMY
 SKATING U-14
25
RWF YELAHANKA
KRITHIKA DAS
KHO-KHO U-14
26
RWF YELAHANKA
DHAWAI NAMBIAR
KHO-KHO U-14
27
NO.2 MANGALURU
K.C.KEERTHANA
KABBADI U-14
28
HASSAN
INCHARA M P
VOLLEY BALL -U-14
29
ASC
PEARL SHARMA
BADMINTON U-17
30
MYSURU
S.YUKTARAJ
HANDBALL U-19
31
RWF YELAHANKA
ISA AMINAH
CHESS U-14
32
PONDA
SHREYA AKKA
ARCHERY U-17
33
AFS YELAHANKA
SREESHMA M NAIR
BASKET BALL(G) U-14
34
MALLESWARAM
SHREYA S.K
BASKET BALL(G) U-19
35
AFS YELAHANKA
STUTI
VOLLEY BALL U-19(G)
36
NO.1 JALAHALLI
DHANALAKSHMI S
FOOTBALL U-18
37
NO.1 JALAHALLI
ANJALI JHA
FOOTBALL U-18
38
NO.1 JALAHALLI
APARNA BISWAS
FOOTBALL U-18

 

             
SL NO KV NAME STUDENT’s Name ACHIEVEMENT
39  RWF YELLAHANKA KIRAN R

SGFI KHO KHO                               

40 MG RLY NANDAN D N  SGFI KHO KHO (U 19)
41 CRPF YELLAHANKA  ABHISHAK BAJPAI   SGFI KHO KHO (U 19)
42 NO 2 JALAHALLI HARSHIT SHARMA  SGFI KHO KHO (U 19)
43 HEBBAL MANASA  SGFI KHO KHO (U 19)
44 CRPF YELLAHANKA SHIKSHA   SGFI KHO KHO (U 19)
45 NO 2 JALAHALLI PRINCI P SGFI KHO KHO (U 19)
46 DHARWAD SHRI KRISHNA SGFI TABLE TENNIS
47 HEBBAL PARNITHA S SGFI TABLE TENNIS
48 NO 1JALAHALLI AYUSH KUMAR SGFI KHO KHO (U 14)
49 NO 1JALAHALLI KETHI REDDY SGFI KHO KHO (U 14)
50 IISC ARJUN S D

SGFI KABADDI (U 14)

51 NO 2 MANGALURU KEERTHANA
SGFI KABADDI (U 14)
52 NO 1 VASCO SIMRAN RAJEEV SGFI ROPE SKIPPING (U 14)
53
NO 1 VASCO SHREYA SINGH SGFI ROPE SKIPPING (U 14)